Varis Belirtileri Nelerdir

Bacakta ağrı ve yorgunluk hissi, ayak bileğinde şişme, varis olan yerde deri ülserlerinin geşişmesi ve kahverengi lekenin oluşması başlıca varis belirtileri arasındadır. Kahverengi lekeler alyuvarların damar dışarısına geçmesinmden sonra deride parçalanıp içindeki demirin bu kısımda birikmesi ile oluşmaktadır.

Varisler başlangış döneminde genelde fazla ayakta kalmamaya dinlenme ile geçebilir. Fakat iyileşmeyen varisler için ameliyat olmak gerekbilir. Hastanın yatak dinlenmesi alması ve bacakların kalp seviyesinin üzerine yükseltilmesi en önemli ve basit tedavi şeklidir. Başlangıç aşamasında varis çorabı ismi verilen elastik çoraplarla aynı işlevi görebilen bandajlar iyi sonuç oluşturabilir. Bütün bu yöntemlerden bir sonuç alıunmazsa varisli damarın ve ya damarların ameliyat yolu ile çıkartılması gerekebilir.

Hamile kadınlarda varis gelişmesi varsa yataktan kalkmadan önce varis çorabı giymeleri gerekmektedir. Uzun müddet ayakta kalmaya neden olan meslekleri icra eden kişilerin varisin gelişmesini önlemek için yürümeleri ve hafif tempo ile koşmalar gereklemktedir. Yürüyüşler ve hafif koşular kasları güçlendirmekle beraber derideki toplardamarlar bu kaslarla desteklenmiş olurlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.