Vajinismus Hastalığı

Vajina girişindeki kasların istem dışı olarak kasılması ve bu yüzden birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin meydana gelmemesi ne vajinismus denir. Buradaki kaslar refleks olarak çalışırlar, yani kesinlikle kişinin kendi kontrolünde olan bir şey değil istem dışı bir kasılmadır. Birey her ne kadar uyanık olsa da bilinç dışı meydana gelir.
Bu hastalıkta birleşme sırasında kaslar kasıldığı için birleşme çok acılı olmakta veya hiçbir şekilde birleşme meydana gelmemektedir.

Vajinismuslu kadın ilişkiye girememekten dolayı kendisini bir utanç duygusu kaplar ve sıkıntılarını paylaşmak istemez. Çünkü psikolojik bir olaydır. Yani vajinanın kasılması ve bu kasılmaya neden olan şeyler psikolojiktir. Vajinismusun en yaygın nedeni kızların çevrelerinde seksin kötü ve pis bir şey olduğunu öğrenmesidir. Bu katı bir inançla yetişen bir kız seksi kafasında farklı bir şekilde algılar. Mesela sadece erkeklerin faydalandığı, bayanlar için kötü ve aşağılayıcı bir şey olduğunu ve bayanların bu ilişkiden kaçması gerektiği gibi bir inanca sahip olur. Cinsel ilişkiye gireceği sırada bilinçaltına yerleşen bu fikirleri istemeyerek da olsa hatırlayacak ve psikolojik olarak rahatsız olup istem dışı olarak kasılacaktır.

Ayrıca kızlık zarının yırtılmasından dolayı acı yaşanacak olması vajinismusun bir diğer nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunda da yine yanlış cinsel bilgiler, kulaktan doğma bilgiler kişinin cinsel yaşamını bozmaktadır. Çünkü kişi kızlık zarının yırtılmasıyla çok büyük bir acı yaşanacağını düşünmesine yol açar. Bu da kişinin cinsel ilişkiden soğuklaştırıp, ilişki sırasında kasılmasına neden olur.

Diğer neden de taciz ya da tecavüze uğramış bayanlar da yaşadığı acı olayı hatırlayarak cinsel ilişki sırasında kasılma yaşayabilirler. Vajinismusun çözümü için uygulanan yöntemler şunlardır:
Öncelikle vajinismus uygulaması yapacak ekibin deneyimli ve eğitimli olması gerekir. Çünkü bu uygulamada hastanın güveninin kırılması, iyileşme isteğinin ortadan kalkması gibi şeyler yaşanabileceğinden ekibin cinsel işlev bozukları konusunda son derece eğitimli ve deneyimli olması şarttır. Hasta rahat bir ortama alınarak özgeçmişi hakkında bilgiler alınır. Ve psikolojik özgeçmişi değerlendirilir. Terapinin her aşamasında ekibin hastayla irtibatı kesilmeden hastanın terapiye güveni ve uyumu artırılmalıdır. Psikolojik yönden rahatlatılan hastanın, egzersiz hareketleriyle vajina girişindeki kasları çalıştırılmalıdır. Bu şekilde hem ruhsal hem de fiziksel olarak hasta rahatlatılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.