Türkiyede Korsan’ın Vahim Durumu

Sizler için yaptığımız korsan ile ilgili araştırmamızda korsanın ülkemizde ve dünyada ki vahim durumunu biraz olsun aktarmak istedik.

Korsan nedir?
Aylardır, yıllardır bir şey üzerinde emek harcıyorsunuz ve bazı kendini uyanık zannedenler sizin bu çalışmalarınızın sahtesini kopyalayarak satışa çıkarıyor. Yani kısacası korsan eşittir emek hırsızlığı.

Türkiye’de ki korsan’ın durumu nedir?
Dünyada yapılan bir araştırma sonucunda korsan da tam olarak 36. sıradayız. Buda demek oluyor ki ülkemizdeki korsan o kadarda küçümsenecek kadar değil. En çok teknoloji dünyasında görülen ve teknolojini adını lekeleyen korsanı ülkemiz de satanlardan çok, tercih edenlerde, ülkedeki sıralamamızı yükseltmeye neden oluyor.

Dünya genelinde ki korsanın durumu?
Dünya genelin de korsan epeyce profesyonelleşmiş ve çoğu büyük firmanın da sonu oldu. Yapılan bazı araştırmalarda en çok korsan kullanan ülkeler Gürcistan, Afrika, Hindistan gibi ülkeler oluyor. 

Korsanı en az kullanan ülkeler?
Kosan tüm dünyada aktif olarak sürüyor ama tabi bunların arasında en az korsan ticareti teknolojini ileri düzeyde olduğu Amerika, Çin gibi ülkeler oluyor.

Korsan önlenebilir mi?
Teknoloji öyle bir duruma geldi ki artık daha ilkokula giden bir öğrenci bilgisayar ve internetin hayatında vazgeçilmezler arasında olduğunu söylüyor. Belki korsanla yapılan mücadele biraz daha erken başlasaydı bu soruya; Evet ülkemizde korsan önlenebilir diyebilirdik. Ama şimdiyse HAYIR!

Korsana bireysel mücadelemi, kurumsal mücadelemi etkili olur?
Bu dünyada korsan sadece kullanıcılar tarafından önlenebilir. Çünkü korsanlar her ne kadar boş durmayıp sahtecilik yapsa da, sonuçta korsanı kullananlar yine kullanıcılar oluyor. Ve bu durumda korsanla mücadelede kurumsal değil bireyse mücadele daha etkili olur.

Korsanla yapılan mücadele yeterlimi?
Korsandan en çok zarar gören dünya çapındaki Microsoft gibi benzeri yazılım ve ya donanım firmaları mücadelede daha aktif olurken. Diğer firmalarda bana dokunmayan yılan bir yaşasın gibi düşünüyor ve bu duruma kifayetsiz kalabiliyor. Ama korsan sonuçta tüm teknoloji firmalarını etkilemektedir.

Aslında biz farkında olmadan teknoloji ilerliyor diye sevinirken bir diğer yandan da korsan dünyaya hükmediyor. Unutmayın ne olursa olsun bir gün sizinde bir çalışmanız vb bir emeğiniz olursa o korsana mağdur olanlardan biriside siz olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.