Tüp Bebek Yöntemi

Bebek sahibi olmak isteyen ailelerin kurtarıcısı olan, yıllardır çocuk hasreti ile yanıp tutuşan eşleri hayallerine kavuşturan bir yöntemdir. Tüp bebek yöntemi toplamda üç aşamadan oluşur. Birinci aşamada bayanlara yumurta hücrelerinin üretilmesini çoğaltmak amacıyla bir uyarılma yapılır. Uyarılarak çoğalması sağlanan bu yumurtalar toplanır ve döllenmeye geçilir. Döllenmeden sonra oluşan embryolar ortalama 5 gün süreyle bir labaratuarda bekletilirler. Bu bekleme süresi dolduktan sonra döllenen yumurta rahme enjekte edilir. Yaklaşık 12 gün sonra gebelik testi yapılır.

Tüp bebek yöntemini denemek için doktora başvurulduğunda, uzman doktor öncelikle genel bir bilgi verir. Daha sonra eğer önceden yapılmış tetkikler var ise onları inceler. Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu ve sperm sayısı problemi yok ise muayene yapılmaz. Kadınlarda ise yumurtalık kisti, yumurtalık sayısı ve diğer başka bir rahim rahatsızlığı olup olmadığını anlamak için detaylı bir muayene yapılır.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra tüp bebek yönteminde uygulanacak protokole karar verilir. Ardından çiftler süreç boyunca uyması gereken kurallar hakkında bilgilendirilir. Süreç boyunca sigara içmemek, düzenli uyku uyumak, stresten uzak durmak gibi kurallar tüp bebek yöntemi ile bebek sahip olunmasında önemli kurallardan sadece birkaçıdır.

Gereken incelemeler yapıldıktan sonra uyarılma aşamasından önce ultrasyon ile rahimde ve yumurtalıklarda birtakım incelemeler yapılır. Uyarılma ile çoğaltılan yumurtalar toplandıktan sonra bunların içinden olgun olanları seçilir. Daha sonra klasik tüp yöntemi ve mikro enjeksiyon yöntemi ile döllenme sağlanır. Klasik yöntemde yumurta ve spermler bir araya konularak kendiliğinden döllenmesi beklenirken, mikroenjeksiyon yönteminde ise, yumurta tek bir sperm ile özel olarak döllenir. Burada tek sperm yumurtanın içine yerleştirilir. 2-3 gün geçtikten sonra embroyolar transfer edilmek için hazır hale gelirler. Uzman hekim tarafından, rahim transfere hazırlanır ve ultrasyon eşliğinde rahim ağzından rahme embryo bırakılır. Yaklaşık olarak 10-12 gün sonrada gebelik testi yapılır. Eğer sonuç pozitif ise anne adayına 15 gün sonrası için ilk gebelik kontrolü yapılmak üzere gün verilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.