Torrent Nedir ? Torrent Ne İşe Yarar ?

Torrent son yıllar da sanal platformlar üzerinde artan program ve yazılım türlerini indirmek için kullanılan bir paylaşım ağıdır. Bu paylaşım ağı üzerinden oyun, film, müzik, program gibi dosyaları indirmeniz için hazırlanmıştır torrent. Torrente örnek olarak ftp yi verebiliriz. Genelde aynı sistem üzerinden işleyen bu ağların en kullanışlısı ve en çok kullanılanı torrenttir. Çünkü torrent indirme yaparken dosyayı birden fazla sunucudan çeker ve buda hıza yansır.

Torrentin çalışma sistemi şöyledir; aranılan ve indirilmek istenen bir dosya server tarafından paylaşılır. Paylaşıldıktan sonra kişiler dosyayı indirir ve indirmenin tamamlandığı kadar diğer kişilerde indirmeye başlar. Bu durum bir değil birçok kişi tarafından yapıldığı için de indirim hızı gittikçe artar. Torrent kullanmak için torrent programı olan uTorrent adlı programı internetten temin ederek torrent olarak dosya indirmeye başlayabilirsiniz. Torrent olarak dosya indirmek için ilk olarak internetten aradığımız dosyanın torrent türünü bulup bunu bilgisayarımıza indirelim. İndirdikten sonra dosyayı sürükleyerek torrent programı içine bırakın ve o sırada size dosyanın nereye indirilmesini soracaktır. Oradan da dosyanın nereye ineceğini seçip indirmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak torrent son yıllarda gelişmekte olan bir paylaşım ağıdır. Gittikçe dosya olarak ve hız olarak kendini geliştiren bu servis sayesinde indirmek istediğiniz dosyalar kolaylıkla ve hızlı bir biçimde inmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.