Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedenleri

Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda 3 ila 4 yaşlarında görülmeye başlayan bir sorundur. Çocukların % 33 ünde görülmektedir. Bu miktar ergenlik dönemine kadar devam etmektedir. Tırnaklarını yemekte olan çocukların hemen hemen yarısı bu alışkanlığı ergenlik çağına kadar devam ettirmektedirler.

Tırna yeme görülen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyen bireylere rastlamak mümkündür. Bu yüzden çocuklarda tırnak yemenin büyükleri taklit etmeyle başladığı düşünülmektedir.

Tırnak yeme olayı kişinin kendine güvensizliği olduğunu göstermektedir. Çocuklarda tırna yemenin ana nedeni aile içerisinde fazla baskı ve otoriter bir eğitim oluşmasıdır. Çocuğun sürekli bir şekilde azarlanıp eleştiriliyor olması ve kıskançlık durumu nedenler arasındadır. Ayrıca yeterli ilgi ve sevgi göstermeme, genel sıkıntı ve gerginlik durumları tırnak yeme durumunun nedenleri arasında yer alıyor.

Tırnak yeme sorunu çocuğun hayatının hangi döneminde çıkarsa çıksın kesinlikle bir uyum ve davranış bozukluğu olduğu kabul edilmektedir.Bu yüzden doktorlar bu durumun temelinde yer alan nedenleri ortadan kaldırmadan tırnak yemenin yok edilmeyeceğini ifade etmektedirler.

Tırnak Yemenin Nedenleri Nelerdir

1- Üzüntü ve sıkıntı
2- Gerilim
3- Öfkelenmek ve saldırganlık hissi
4- Korku hissi
5- Kişinin kendisini değersiz hissetmesi
6- Kişinin kendisine olan güvensizliği
7- Aile içerisinde olan iletişim problemleri tırnak yeme nedenleridir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.