Tansiyon Nasıl Ölçülür

Tansiyon ölçülmeden önce ölçülecek olan kişi son yarım saat içerisinde kahve, alkol, çay, kola yada sigara içmemesi gerekiyor. Ağır bir egzersiz yapmaması ve ölçmeden önce dinlenmiş olması gerekmektedir.

Tansiyon ölçüleceği zaman kişinin kolu sıvanır. Tansiyon aletinin kola sarılan bölümüne manşon adı verilir. Manşon kalp ile aynı hizada olacak şekilde sarılması gerekmektedir. Manşon sararken manşonu pompa ve göstergeye bağlayan iki tane hortumun kolun üst bölgesinde kalmasına dikkat edin.

Diyaframda manşonun altına sıkıştırmak hatalı bir şekilde ölçüm yapar. Tansiyonu ölçülecek olan kişinin kolu alttan desteklenmelidir.

Şimdi manşonu şişirmeye başlayabilirsiniz. Burada amacımız manşon içindeki hava basıncının, damarlar içindeki basıncı yenmesidir. Dolayısıyla ne bir nabız ne de herhangi bir ses alabildiğimiz “sessiz” sahaya ulaşana kadar şişirmektir.

Manşonu yaklaşık 180 mm.Hg’ya (“180 milimetre-civa” diye okunur) kadar şişiriniz. Bu basınç çoğu kimsede damarlardaki basıncı yenmeye yetecektir. Eğer bu seviyede nabız atışına benzeyen hiçbir ses duymuyorsanız 30 mmHg. kadar daha şişirip yine nabız atışı şeklinde hiçbir ses duymadığınızdan emin olunuz.

Eğer hala nabız atışına benzer sesler alıyorsanız nabız, sesleri kaybolana dek şişirip yine 30mmHg yukarısının da sessiz olup olmadığını kontrol ediniz. Bazen yanılgıya düşüldüğü için bu 30mmHg’lık kontrolün yapılmasında fayda vardır.

Şimdi yavaş bir şekilde havayı boşaltmaya başlayınız. Gözünüz de basınç göstergesinde olmalıdır. Saniyede 2mm hızla basıncı düşürünüz. Basınç düşerken nabız atışlarını ilk duyduğunuz basınç değerini aklınızda tutunuz. İşte bu basınç “sistolik basınç” ya da “büyük tansiyon” denilen basınçtır. Artık damar içinde kan akışı başlamış demektir. Basıncı düşürmeye devam ediniz.

Nabız sesleri -tıpta bu seslere “Korotkoff sesleri” denir- basınç düştükçe değişecek ve bir noktadan sonra kaybolacaktır. Seslerin kaybolduğu nokta küçük tansiyondur(diyastolik basınç). Yani sesleri ilk ve son duyduğunuz basınçlar size o kişinin tansiyonunu verir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.