Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

Kandaki basınca tansiyon adı verilmektedir. Kalp her kasılmada belli oranda kanı atardamarlara pompalamaktadır. Bu esnada da kan basıncı en yüksek seviyeye çıkmaktadır. Buna büyük tansiyon adı verilir.

Kalbin iki kasılışı sırasında geçen süre içinde ise kan basıncı en düşük seviyeye gelir. Buna küçük tansiyon adı verilmektedir. Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark nabız basıncını göstermektedir. Tansiyon insanın yaşına, bünyesine ve tansiyon ölçme sırasındaki ruh ve bedensel durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Yaş ilerledikçe tansiyonun yüksek olması normal bir durumdur. Büyük tansiyon 11’den aşağı düştüğü zaman tansiyon düşüklüğü söz konusudur. Bu olaya tıp dilinde hipotansiyon adı verilmektedir.

Tansiyon ateşli geçirilen hastalıklar esnasında, büyük kanamalar sonunda, iç salgı bezi bozukluğu esnasında yada herhangi bir hastalık sırasında iyileşme döneminde düşmektedir.

Bazı kadınşarda aybaşı durmunda yada fazla ter kaybından sonra yada sinirli insanlarda tansiyon düşüklüğü görülebilmektedir.Sürekli oluşan tansiyon düşüklüğü ciddi bir hastalığı işaret edebilir. BU yüzdne tansiyon düşüklüğü tanı ve tedavisi için doktora başvurmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.