Stres Belirtileri Stres Nedenleri Ve Stres Tedavisi

Stres Nedir

Stres günlük hayatta karşılaşılan durumların insan ilişkilerinde oluşan baskının sonucunda hissedilmekte olan sıkıntı yada zorlanma durumudur.

Stres bedenen ve ruhen insana birden fazla zarar verebilen bir durumdur. Zararıyla beraber stresin faydalı olduğu durumlarda vardır.

Stres insanda bağışıklık sistemini zayıflatmakta, yorgunluk ve halsizlik oluşturmakta ve sinir yapabilmektedir. Aşırı stres durumu mide ve sindirim sistemi hastalıklarıyla beraber birçok hastalığa neden olabilmektedir.

Bu yüzden stresten ve stresin oluşturduğu olumsuz koşullardan korunabilmek için stres ile baş edebilmeyi öğrenmek gerekmektedir.

Günümüzde değişkenlik gösterebilen hayat alışkanlıkları ile beraber stresde insanlar için tanıdık bir hal aldı. Stresin tamamen ortadan kaldırmak bazı durumlarda mümkün olmayabilir.

Stres belirli oranlarda insana yararı vardır. Olumlu stres düzeyinde stres insana enerji verir. Yönetilebilen stres hali insanın içindeki potansiyelin açığa çıkmasını sağlar. İnsanın dikkatini ve performansını artırabilmektedir.

Stresle Nasıl Baş Edilir

1- Zamanı iyi kullanmanız gerekmektedir.
2- Sürekli olumlu düşünmeye çalışın
3- Spor yapmaya özen gösterin.
4-Düzenli ve sağlık beslenin.

Stres ile başa çıkabilmek için insanın kendisinde stresin neden oluştuğunu tespit etmesi gerekmektedir. Bu durum stresi yenme açısından çok önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.