Sivilce Nedenleri Ve Sivilce Tedavisi

Sivilce Nedir

Ciltte bulunan yağ bezlerinin görevlerindeki bozulmalar nedeniyle oluşan bir hastalıktır. İnsanların ortalama % 90’ında hayatlarının belli bölümlerinde sivilce sorunu oluşmaktadır. Genelde yüzde görülen bu cilt sorunu vücudun farklı yerlerinde de görülebilir. Görülebileceği yerler boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve kalçalarda görülebilmektedir.

Sivilceler sadece deri rahatsızlığıdır. Genel sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Özellikle yüz civarında çıkan sivilcelerin oluşturduğu en büyük sorun estetik görünüm açısından insanı psikolojikman rahatsız etmesidir. Ergenlik çağında oldukça sık görülebilen bu cilt sorunu yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Sivilce Nedenleri Nelerdir

Sivilceye sebep olan faktörlerin başında kalıtım gelmektedir. Bununla beraber stres, adette hormonal değişmelere bağlı olarak oluşan değişmeler, kullanılan bazı ilaçlar ve kozmetik ürünler sivilceye neden olan etkenler arasındadır.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir

Sivilce tedavisinde uygulanan yanlış bir yöntem sivilcenin sıkılarak patlatılmasıdır. Bu işlem kesinlikle yanlış birşeydir. Bu işlem ciltte kalıcı sivilce izlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bununla beraber sivilceler uzun bir müddet devam eder ve tedavisi olmazsa kalıcı bir hal alabilir.

Sivilce tedavisi kısa süreli bir tedavi değildir. Zaman içinde sivilceler yeniden oluşabilir. Sivilce tedavisindeki en önemli konu sabır etmektir.

Sivilceleri tedavi edebilmek için birçok sivilce ilacı ve kremi bulunmaktadır. Ancak bu ilaçlar ve kremler bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı zaman zararlı olabilir. Sivilceler alternatif tıp adı verilen bitkisel doğal yaklaşımlarlada azaltılabilir. Sivilcenin tedavi aşamasın yüzeysel tedavi, antibiyotik tedavisi ve hormon tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağına doktor karar vermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.