Sinüzit Belirtileri Sinüzit Nedenleri Ve Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Nedir

Alın bölgesinde burnun iki taratında, şakaklarda ve çenede yer alan kemik boşluklarına sinüs adı verilmektedir. Her bir sinüsün buruna açılan kapağı bulunmaktadır. Burun mukozası bu kanallardan geçip sinüs duvarlarını kaplar ve nemli olmasını sağlar. Bu şekilde havadaki tozlar ve küçük parçalar mukozaya yapışarak tutulur. Mukozanın iltihaplanmasına sinüzit denmektedir.

Sinüzit Çeşitleri Nelerdir

Sinüzitin iki çeşiti vardır. Akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sinüzit Nedenleri Nelerdir

Sinüzitin oluşması sinüzitin çeşitine göre değişiklik göstermektedir. Akut sinüzitte genelde nezle tarzı solunum yolu enfeksiyonu olduktan sonra oluşur. Burundaki ve sinüslerdeki şişlikler mukozanın sinüsten buruna gidişini engeller ve bu yüzden sıvı sinüs içerisinde biriken bakteri oluşmasını yani iltihaplanmaya neden olur.

Kronik sinüzitte ise geniz etleri, burunda oluşan şekil bozukluğu, kalıtsal hastalıklar veya alerji durumunda oluşmaktadır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir

Sinüzitin önemli ve en yaygın olan belirtileri burunda tıkanıklık, sarı veya yeşil renkte burun akıntısı, baş ağrısıyla beraber ateş, yüzde, burnun üstü kısmında ve gözler arasında yoğun bir ağrı ve halsizlik sinüzitin önemli belirtilerindendir.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir

Sinüzit ilaç veya cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir. Akut sinüzitte uygun ilaçlar kullanımı akut sinüzitin iyileşmesinde büyük etkendir. Ancak kronik sinüzütte cerrahi müdahale ihtimali bi hayli yüksektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.