Sigara Kısırlığa Neden Olur Mu

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Aydın Mungan, sigaranın Kısırlık ve iktidarsızlık yaptığını söyledi. Aydın Mungan, sigara kullanan insanların yanı sıra sigara kullanmayan fakat sigara dumanının yoğun olduğu ortamlarda uzun süre kalan insanlarda da iktidarsızlık ve kısırlık hastalığı görüldüğünü anlattı.

Sadece Kanser değil kısırlık da yapıyor
Prof.Dr. Mungan, sigaranın sadece Akciğer Kanseri yapmadığını belirterek “Yapılan çalışmalarda sigara dumanına maruz kalan kişilerde sperm hücrelerinin sayısında azalma ve hareketliliğinde bozulma saptanmıştır. Dolayısıyla sigara içen kişilerin sperm kalitesinde bozulma meydana geliyor. Bu da çocuk olmasında ciddi bir sorun olarak karşınıza çıkıyor. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bazı doktorlar almış oldukları karar sonrasında kısırlık nedeniyle gelen sigara içen hastaların tedavi sürecinin başlangıcında sigarayı bırakmadıkları takdirde tedavi etmiyorlar. Hastalarına önce sigarayı bırakın ondan sonra tedavi sürecine geçeriz diyorlar” dedi.

Önce sigarayı bırak sonra tedaviye başla
Türkiye’de böyle bir şey şimdiye kadar duymadığını anlatan Mungan, şöyle konuştu: “Buna rağmen ben hastalarıma hem iktidarsızlık hem de kısırlık için aynı öneride bulunuyorum. Onlara, bizim vereceğimiz tedavinin başarısını içtikleri sigaranın düşüreceğini, tedavi süreci başlamadan önce de sigarayı bırakmaları konusunda telkinde bulunuyorum. Sigara içmeye devam ettikleri takdirde tedaviden başarı elde edilemeyeceğini söylüyorum. Sigara içen hastalarımız bu konuda zorlandıkları için ben bu işi genellikle eşlerine havale ediyorum.

Eşler otokontrol yapmalı
Mungan, “Sigarayı bırakıp bırakmama konusunda oto kontrol sürecini eşler çok güzel yapıyor. Sigarayı bırakmazsanız tedavi olmanızın hiçbir anlamı olmadığını eşlere de ifade ediyorum ki, o zaman daha etkili ve başarılı oluyoruz. Sigara içmenin penise cinsel ilişki esnasında sertleşmeyi sağlayan kan damarlarında bozulma yaptığı belirlenmiştir. Kan damarlarının yapısı bozuluyor ve penise yeterince kan gelemiyor. Kan gelemeyince yeterli bir sertleşme sağlanamıyor.” dedi.

Ameliyatları da sorunlu oluyor
“Bunun ötesinde bu tür hastalıklara yakalanan hastalar, ister iktidarsızlık olsun ister kısırlık olsun bu nedenlerle Ameliyat olmaları gerekirse, çeşitli akciğer problemleri nedeniyle Ameliyatları ve ameliyat sonraki dönemleri de normal insanlara göre daha kötü oluyor. Bu tür hastalar solunum problemlerinin yanı sıra balgam sökememe gibi sorunları yaşayabiliyor. Sigara dumanına maruz kalan insanlarda da kısırlık ve iktidarsızlık gibi hastalıklar görülebiliyor. Kahvehane gibi yoğun sigara tüketilen bir mekanda uzun süre kalarak sigara dumanına maruz kalan insanların da aynı sigara içen kişiler gibi iktidarsızlık ve Kısır olma riskleri bulunmaktadır.

Kaynak: ihlas haber ajansı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.