Şeker Hastalığı Belirtileri

Diyabet yani şeker hastalığının günümüzde birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler arasında belli başlı 13 tane belirti şeker hastalığını işaret etmektedir. Bu belirtileri

Sık sık idrara çıkma
Aşırı susama
Bulanık görme
Halsizlik,bitkinlik
Beklenmedik kilo kaybı
Acıkma hissidir.
Mide bulantısı
Kusma
Nefes kokusu
Sık idrar yolu enfeksiyonu
Adetten kesilme
Kuru ve kaşıntılı deri
Yaraların geç iyileşmesi

Şeker hastalarında sürekli idrara çıkma hissi vardır. Çünkü kan şekeri yükseldiği zaman böbrekler ememedikleri şekeri atmaya uğraşırlar. Genelde kan glukozu 180 mg’a ulaştığı zaman idrarda glukoz atılmaya başlanır. Uzun süredir şeker hastalığı bulunan kişilerde bu miktarda daha fazla yükselmeden idrarda glukoz çıkmayabilir.

İdrar ile atılan şekerle beraber suyunda atılması sağlanır. Bu şekilde oluşan sıvı kaybıyla aşırı susama hissi oluşur. Bu belirti genelde hastalar tarafından ağız kuruması olarak hissedilmektedir.

Şeker hastalarında oluşan bulanık görme olayıda susuzluk periodları sırasında gözde bulunan glukoz ve su seviyesindeki düşüşlerden oluşmaktadır.

Hücreler yakıt maddesi olan glukuzo yeteri kadar almadığı için halsizlik ve bitkinlik olur. Bu kayıp yakıtı yerine koymak için vücutta depolanan yağlar yakılmaya başlanır ve kilo kaybıyla beraber fazla acıkma oluşur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.