Sedef Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Sedef hastalığı klinik açıdan değişik sebeplerle ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Sedef Hastalığının En Çok Görülen Şekli ise üstü yapılık beyez kepekleri olan, bazen kaşıntı veren değişik boyutlarda kızarıklıklardır. En çok dizlerde, dirseklerde ve saçlı deride görülmektedir. Tırnalarda sık tutulur ve çukurlanmalar, renk ve şekil değişmeleri gözlemlenir.Sedef olanların yüzde 5’inde eklemem tutulumu olmaktadır. Eklem hareketi sertleşir ve ağrı görülür. Hastalığı tanımlamak için kan testi gerekmez. Tanısı klinik görünüm ve bazı şartlarda deri biyopsisiyle konulur.

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

Sedef hastalığı uygun olabilecek bir tedavi yöntemiyle kontrol altına alınabilir. Günümüzde tedavi yöntemleriyle sedef hastalığı kaybolsada tekrarlama ihtimali olabilir. Sedef hastalığı tedavisi hastanın tipine ve şiddetine göre değişmektedir. Bunlar yerel tedaviler, ultraviyole tedavisi ve sistematik tedavilerdir. Bunlarla beraber stres kontrolü açısından hastanın profesyonel bir destek alması tedavide iyi olacaktır. Hafif durumda bulunan sedefler yerel tedavi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Daha fazla lezyon ve bulgu bulunuyorsa topikal tedavilerle düzelmediğinde aktif tedavi gerekebilir. Bunlarda ultraviyole tedavisi uzun zamandır birçok deri hastalığında kullanılan başarılı bir yöntemdir.

Özel bir makine kullanılarak ultraviyole ışığı iki türde verilebilir. UVA ve UVBE, PUVA ismi verilen yöntemde UVA ışığının etkisi psoralen tabletleriyle artmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.