Sarılık Belirtileri Sarılık Nedenleri Ve Sarılık Tedavisi

Sarılık Nedir

Kanda bulunan bilirubin düzeyinin artmasıyla beraber deri, göz ve mukozaların sarı renk alması durumuna verilen isimdir. Tıptaki adı ikterdir.

Sarılık Nedenleri Nelerdir

Sarılık bir hastalık belirtisidir. Değişik nedenlerden oluşabilmektedir. Sarılık hastalığının oluşmasında iki temel neden vardır. Bunlar fazla bilirubin üretilmesi ve safra yollarında meydana gelen tıkanıklıklardır.

Sarılık Çeşitleri Nelerdir

Sarılığın dört tane çeşiti vardır. Bunlar hemolitik sarılık, hepatik sarılık, obsrüktif sarılık ve bebeklerde oluşan sarılıktır.

Hemolitik Sarılık Nedir
: Kanda bulunan alyuvarların tahrip olmasıyla safra kana karışmaktadır. Belirtileri ise insanın idrar rengi normal renkte ancak dışkısı kuyu renkte olmasıdır.

Hepatik Sarılık Nedir : Hepatik sarılık bir virüsün sebep olduğu karaciğer iltihabıdır. Karaciğer hücreleri şişer ve safra yolu tıkanır. Belirtileri yavaş bir şekilde seyreder. İnsanda ateş, iştahsızlık, ishal ve kusma oluşur. Günümüzde en fazla görülen sarılık çeşitidir. Başlıca görülüş şekilleri hepatit b ve hepatit c’dir.

Bebeklerde Sarılık Hastalığı

Yeni doğan bebeklerin kanlarındaki billirubin oranının artmasıyla görülen sarılık çeşitidir. Doğumun hemen ardından bir hafta içinde her bebekte kanında az miktarda da olsa kesinlikle billirubin artışı görülmektedir. Yenidoğan bebekteki sarılık yaşama yeni başlamış bebeklerde görülen sorunlardan birisidir. Erken doğan bebeklerde daha fazla görülmektedir.

Sarılık Belirtileri Nelerdir

Sarılık belirtileri genellikle hastalığın neden olduğu sarı renk öncelikle göz aklarında görülür. Daha sonra yüz, boyun, gövde, kol ve bacaklara doğru yayılmaktadır. Yapılan idrarın rengi sarıyla koyu kahverengi şeklinde olur. Citte yoğun bir kaşıntı olur. Dışkı kil renginde ve fazla kokuludur.

Sarılık Nasıl Tedavi Edilir

Sarılığın tedavisi sarılığın nedenine bağlı olarak yapılmaktadır. Örnek verecek olursa yeni doğan sarılığı anne sütünden kaynaklanıyor ise 1 ila 2 gün anne sütü verilme bebek mama ile beslenir. Sarılığın diğer nedenlerine karşı uygun olan tedavi şekli doktor tarafından belirlenmektedir. Sarılık tedavisinin ana şartı istirahattir. Bununla beraber yeterli ve dengeli beslenmeye önem verilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.