Saman Nezlesi Belirtileri Saman Nezlesi Nedenleri Ve Saman Nezlesi Tedavisi

Saman Nezlesi Nedir

Saman nezlesi alerjik rinit olarak isimlendirilmektedir. Burun içi örtüsünün iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Bazı insanlarda hafif görülür bazı insanlarda ise ağır bir şekilde oluşur ve yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde düşürür.

Saman Nezlesi Nedenleri Nelerdir

Hava ile solunmakta olan parçacıklara karşı oluşmakta olan alerji saman nezlesine sebep olmaktadır. Bunlar genelde polenlerdir. Bu yüzxden daha fazla bahar ve yaz aylarında görülmektedir. Hayvan ve kuş tüyleride bu alerjiye sebep olmaktadır. Ailede saman nezleri olanlar ve egzama, astım tarzı ajerjik rahatsızlığı bulunan kişilerde saman nezlesine yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir

Saman nezlesi olan kişide hapşırmalar, burun akıntısı, gözde kızarıklık ve kaşınma, sulu bir şekilde oluşan burun akıntısı, öksürme ve baş ağrısı saman nezlesinin en belirgin belirtileridir.

Saman Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir

Alerjik hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalıktada alerjiye sebep olan maddenin bulunması ve bu maddeden korunmak gerekmektedir. Bunun haricinde tedavi için genelde saman nezlesi ilacı kullanmakta mümkün olmaktadır. Bu ilaçlar hızlı sonuç vermektedir fakat kesin tedaviyi yapmamaktadır. İlaç tedavisi haricinde aşı tedaviside uygulanabilmektedir. Aşı tedavisi ilaç kullanmadan daha kalıcı bir tedavi şeklidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.