Rusya ile Türkiye Arasında Vize Kalktı !

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin, ”Yeni bir merhaleye geçtiği” belirterek, yaşananları tarihi olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında büyük projeler gerçekleştirildiğini ve yeni projelerin önlerinde olduğunu belirti.

Cumhurbaşkanı Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere değinen Gül, iki ülke arasındaki işbirliğinin geldiği seviyenin gurur verici olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, 2008’de 38 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminin herkese örnek olduğunu ifade ederek, ticaret hacmini 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkarma konusundaki azim ve kararlılığı bir kez daha paylaştıklarını kaydetti.

Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında da büyük projeler gerçekleştirildiğini ve yeni projelerin de önlerinde olduğunu anlatan Gül, şöyle devam etti:

”Bu projeler konusunda da yine işbirliği kararımız bir kez daha teyit edilmiştir. Gerek yeni petrol boru hatları, doğal gaz boru hatları gerek nükleer enerji konularındaki geldiğimiz durumu bir kez daha karşılıklı gözden geçirdik.

Aynı şekilde ekonominin diğer alanlarında, ticaret alanında, milli paralarla alışveriş yapılması gibi konular, ulaştırma konusundaki yeni projeler Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin boyutunu çok daha fazla geliştirmektedir. Bu konuda çok detaylı konuştuk.”

İki ülke arasında turizm alanındaki başarının herkesin gözünün önünde olduğunun altını çizen Gül, ”Rusya’dan Türkiye’ye gelen 3 milyon turist, ilişkilerimizin halklar arasındaki güçlülüğünü göstermesi açısından önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında vizelerin kaldırılması konusunda, ”Vizelerin kaldırılması hem Türk hem Rus halkı için çok memnuniyet vericidir. İlk faydayı da turistler görecektir.

Nakliyeciler, şoförler hep göreceklerdir ama turistler için bu büyük bir avantajdır. Türkiye ile Rusya arasındaki turizme baktığımızda 3 milyon turist eğer Türkiye’ye geliyorsa onların işini her bakımdan kolaylaştırmak hem bizim hem Rusya için görevdir. O bakımdan bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından büyük bir gurur duyuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Gül ve Medvedev, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Rus bir gazetecinin, ”Türkiye ile Rusya arasındaki vizenin kaldırılması anlaşmasının ne zaman yürürlüğe girecek ve Ruslar bu yaz tatile geldiklerinde vizesiz Türkiye’ye girebilecekler mi?” sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında vizelerin kaldırılması konusunda, bunda karşılıklı menfaat bulunduğunu, yapılan anlaşmaların her iki ülkeye de menfaat sağlaması halinde değerli ve sürdürülebilir olacağını söyledi.

Gül, şunları kaydetti:

”Bu bakımdan vizelerin kaldırılması hem Türk hem Rus halkı için çok memnuniyet vericidir. En çok faydayı da ilk faydayı da turistler görecektir. Ticaretimizde çok büyük rolü olan nakliyeciler, şoförler hep göreceklerdir. Ama turistler için çok kolay ve büyük bir avantajdır.

Türkiye ile Rusya arasındaki turizme baktığımızda 3 milyon turist eğer Türkiye’ye geliyorsa onların işini her bakımdan kolaylaştırmak hem bizim hem Rusya için görevdir.

O bakımdan bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından büyük bir gurur duyuyoruz. Bundan dolayı da Rus yönetimine takdirlerimizi sunuyoruz.

Aynı şekilde bizim yöneticilerimize, bakanlarımıza da bu çalışmayı yaptıkları için takdirlerimizi sunuyoruz.”

Rusya ile aramızdaki vize kalktı !!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.