Romatizma Belirtileri Romatizma Nedenleri Ve Romatizma Tedavisi

Romatizma Nedir

Romatizma genel olarak kemikleri, eklemleri, eklem etrafındaki dokuları ve sinir köklerini etkilemekte olan bütün hastalıklara verilen isimdir. Başka bir deyişle kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrılı bir hastalık olaran adlandırılmaktadır. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Genel olarak kadınlarda sık görülmeyle beraber bazı türleri erkeklerde de sıkça görülebilmektedir.

Romatizma Nedenleri Nelerdir

Romatizmanın sebebi kesin bir şekilde bilinememektedir. Bununla birlikte kalıtımsal faktörler, cinsiyet, yaş, kilo durumu, nem, değişik iltihaplar, bazı ilaçlar romatizma olabilme riskini artıran durumlardır.

Romatizma Belirtileri Nelerdir

Romatizmada en çok görülen belirtiler eklemlerde sırtta, belde ve kalçalarda ağrı olşması, eklemleri güçlükle hareket ettirme, tutukluk hali, halsizlik durumu, yorgunluk durumu, şekil bozulmaları ve kalp sorunları başlıca belirtileridir. Özellikle uzun süre hareketsiz kalmada ağrı ve tutuklukartmaktadır. Bu yüzden özellikle sabahları yataktan kalkarken zorlanma olabilmektedir. Eklemlerde meydana gelen iltihaplar şişliğe neden olmaktadır.

Romatizma Çeşitleri Nelerdir

Genel olarak iltihaplanan romatizma ve iltihaplı olmayan romatizma diye iki gruba ayrılmaktadır. Romatizmanın oluştuğu yere göre yumuşak doku romatizması, eklem romatizması veya iç organ romatizması diye gruplandırılmaktadır.

Romatizma Nasıl Tedavi Edilir

Diğer hastalıklarda da olduğu gibi romatizma hastalıklarındada uygun tedavisi için erken teşhisin önemi büyüktür. Genellikle erken dönemde teşhis edilmesi oldukça güçtür. Fakat iyi bir romotoloğun gözleminde hastalığın gidişi gözlemlenerek doğru karara varılabilmektedir. Nedeni ise belli sürelerde romatizmal hastalıklarda değişiklik görülebilir. R

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.