Romatizma Belirtileri Nelerdir

Romatizma hastalarında genellikle ağrı, şişlik, harekette sınırlanmalar, sakatlık durumları, şekil bozukluğu, kalp sorunları, gözde meydana gelen bulgular, sinir sisteminde gözlemlenen değişiklikler romatizma rahatsızlığının ana belirtileriarasındadır.

Bunlarla beraber deride ve iç organlarda romatizma oluşabilir. Romatizma eklemdeyse iltihaplarla beraber kızarıklık ve şişmeler görülebilir. Sonuç olarak ise hareketlerde kısıtlanma, eklem yapısında bozulmalar kireçlenmeler görülebilir. Bu durum sıkça diz ve kalçada oluşmaktadır. Nemli ve sıcak hava hastayı son derece rahatsız edebilir.

Deriyi ve iç organları tutan romatizmadaysa döküntü, kızarıklık, iştah kaybı, gözde kaşıntılar, kızarıklıklar, saç dökülmeleri, güneşe karşı yoğun bir hassasiyet, karın ağrısı, bel, sırt ve topuklarda ağrılar gözlemlenebilir.Hastaların en fazla şikayet ettiği durumlar ağrılardır. Eklem, kas, iç organ gibi bölgelerde ağrılar hastaya büyük rahatsızlıklar verir. Bunun şiddeti insandan insana değişebilir.

Şişkik en fazla eklem ve yumuşak dokularda meydana gelir. İltihaba bağlı olarak şişlik görülebilir.

Hareketlerde kısıtlanmalar insanın günlük yaşantısını kısıtlayabilecek derecededir. Hayatı oldukça zorlaştırabilen bir durumdur. Hareket bozukluğu meydana gelebilir. Bu belirtiler devamlı sakatlık ve şekil bozukluklarını ortaya çıkartır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.