Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında meme kanserinden sonra ikinci sırada yer alan en çok görülen kanser türlerindendir. Tehlikeli bu kanserin birçok belirtiside vardır.

Rahim ağzı kanseri kendisini önce anormal bir şekilde oluşan kanamalarla belli etmektedir. Bu kanamalar doğurganlık zamanındaki kadınlarda iki adet arasında görülmekte olan düzensiz kanama şeklinde oluşmaktadır. Menopoz sonrasındaki dönemdeyse herhangi bir zamanda görülen kanama şeklinde kendini belli eder.

Rahim ağzı kanserinin önemli şikayetlerinden biriside postkoital olarak isimlendirilen cinsel teması sonrasında görülmekte olan kanamalardır. Normal bir adet dönemi dışında ortaya çıkan kanamaların mutlaka araştırıması gerekmektedir.Bu hastalarda bu rahatsızlık kötü kokulu yaratan akıntı tarzında kendini gösterebilir ve bu akıntılar kanla karışarak oluşabilir.

Ağrı ise rahim ağzı kanserinde ileri zamanda ortaya çıkan bir şikayettir. Erken dönemde rahim ağzı kanserinde ağrı kesinlikle görülmez. Her kanserde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken teshiş önemlidir. Sadece erken teshişte gereken müdahale yapılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.