Öksürük Nedir Öksürük Nasıl Oluşur

Öksürük Nedir Ve Öksürük Nasıl Meydana Gelir

Normal şekilde solunum yolu mukozası üstünde tüysü bir şekilde olan yapılar ve üretmiş olduğu mukusla virüs, bakteri, toz tarzı yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaktadır. Enfeksiyon esnasında bozulmuş olan mekanizmanın yerine öksürük aktifleşmektedir. Bununla beraber yabancı maddeyi atabilmek için balgam üretimide oldukça artar. Burunda olması gereken akmalar yerin boğazın arkasına doğru sümüksü bir salgı boğazı tahriş ederek öksürüğün başlamasını sağlar.

Öksürük Değişik Özellikler Gösterir Mi

Öksürük olayı farklı hastalıklarda farklı özellikler gösterebilmektedir. Nezle ile beraber oluşan öksürük ıslak veya kuru olmaktadır ve bir hafta civarında sürer. Öksürük olayı nezle hastalığında en son geçen kısımdır.

Üst solunum yoluna bağlı oluşan öksürükler gece görülmektedir. Yatış şekliyle geniz akıntısı bronş ağacına akmaktadır ve öksürük uyarılmaktadır. Ateş, burun akması ve öksürük genellikle bir gribal enfeksiyon olsada 39 dereceyi aşan ateş ve zor solunum zatürre tarzı ciddi solunum yolun hastalıklarınıda insanın aklına getirebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.