Öksürük Nedenleri Ve Öksürük Tedavisi

Öksürük Nedir

Havanın akciğerde spazmı anımsatan şiddetli bir biçimde çıkması tarzında tanımlanabilecek öksürük boğaz ve göğüsteki solunum yolunu temizleyebilen bir çeşit reflekstir.

Öksürük Nedenleri Nelerdir

Genelde burun, yutak, gırtlak veya ağız tarzı üst solunum yollarında meydana gelen tahriş veya iltihaplanmayla oluşabilen bir çeşit rahatsızlıktır. Bununla beraber alt solunum yollarında oluşabilecek rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir. Toz veya polen tarzı değişik maddelerin solunum yollarına girmesiyle vücut öksürerek refleks vermektedir.

Kuru Öksürük Nedenleri

Ses tellerinin rahatsızlanmasından oluşan balgamsız öksürüklere kuru öksürük adı verilmektedir. Nedenleri ise nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, aşırı sigara tüketmek, sindirim bozukluğu, gastrit, ishal, kabızlık, kalp hastalığı gibi rahatsızlıklar kuru öksürüğe neden olmaktadır.

Balgamlı Öksürük Nedenleri

Bu tarz öksürme sürekli tekrarlanabilmektedir. Kişide hırıltı oluşur. Balgam çıkartır ve nefesi dışarıya vermede güçlük çeker. Balgamlı öksürüğe bronşit, sinüs iltihabı, kalp hastalıkları, astım, müzmin sinüzit veya tüberküloz neden olabilmektedir.

Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Nezle gibi virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlara karşı antibiyotik tedavisinin herhangi bir faydası yoktur. Ayrıca bilinçsiz bir biçimde öksürük şurubu kullanmak vücudun öksürüp solunum yollarını temizlemesini önleyebileceği için büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden öksürüğe sebep olan rahatsızlığın tespit edilip buna uygun tedavi seçilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.