Öksürüğü Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır

Öksürüğü tam olarak geçirmesede yumuşatan ve kolaylaştıran bazı yöntemler vardır. Bunlar sigara içmemek, bol su iömek, havadaki nemi artırmak ve doktorun verdiği öksürüğü önleyen ilaçları içmektir.

Sigara dumanı solunum yollarını koruyan mekanizmanın bozulmasına neden olmaktadır. Bu hasarla beraber balga yapmaktadır. Öksürük varsa evin herhangi bir yerinde sigara içilmemesi gerekmektedir.

Boğazdaki balgamın kolay bir şekilde atılabilmesi için balgamın sıvı kıvamı olması gerekmektedir. Bunu da sıvı tüketimini artırarak yapabilirsiniz. Bilinen en iyi balgam sökücü madde sudur. Akciğerdeki ve solunum yolundaki salgılar ne kadar yapışkansı bir kıvamdaysa vücuttan atılması bir okadar zor olur. Sıvı tüketildiğinde bu yapışkanlık azalır ve vücuttan kolay bir şekilde atılır.

Özellikle kış aylarında kapalı ortamlardaki hava kuru olmaktadır. Bu durumda solunum yolalrının kuruluğuna balgamın artmasına neden olmaktadır. Havanın nemlendirilmesi gerekmektedir. Bunuda en kolay şekilde soğuk buhar makinesi yardımıyla yapabilirsiniz. Soğuk buhar makinesiyle burun tıkanıklığı yüzünden öksürük oluşmasındada etkilidir. Nem burun ifrazatını yumuşatmaktadır. Geniz akıntısını azaltır ve öksürüğü maksimum derecede azaltır.

Öksürük ilaçlarının ya öksürüğü kesmede yada balgamı atmada etkili olan çeşitleri bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.