Obezite Nedenleri Ve Obezite Tedavisi

Obezite Nedir

Obezite aşırı şişmanlık anlamına gelmektedir. Alınmış olan kalori miktarının yakılmış olan kaloriden daha fazla olması sonucunda oluşan bir metabolizma bozukluğudur.

Obezite Nedenleri Nelerdir

Obezite fazla yemek yemek ve yetersiz yapılan hareketten dolayı vücudun yağ depolaması sonucunda olabileceği gibi hormon bozukluğu ve değişik ilaçların yan etkileri nedeniyle olabilmektedir.

Yapılan araştırmalarda oluşan sonuçlara göre şişman insanların daha çabuk yaşlandıkları, şeker hastalığına, damar sertliğine, kalp hastalıklarına, karaciğer ve safre kesesi rahatsızlıklarına, tansiyon yükselmesine, akciğer hastalıklarına, romatizma hastalıklarına sebep olabilmetedir.

Obezite Nasıl Tedavi Edilir

Şişmanlık sorunundan kurtulabilmek için yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. İhtiyaçtan fazlasını yememek ve bedensel hareketler yaparak metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamak gerekmektedir. Obezite rahatsızlığından kurtulmak için diyet yaparken yetersiz beslenmeye sebep olabilecek davranışlardan kaçınmak gerekmektedir. Hormon bozukluğundan ve değişik ilaçların yan etkilerinden meydana gelen şişmanlık sorunundaysa doktorun tavsiyelerine göre hareket etmek gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.