Mide Yanması Nedenleri Ve Tedavsi

Mide yanması günümüzde birçok insanın fazlasıyla şikayet ettiği bir rahatsızlık olarak ortaya çıkıyor. Yanlış beslenme alışkanlığı ve düzeniyle beraber fazla stresin ve bunun gibi birçok faktörün mide yanmasına neden olduğunu biliyormusunuz.

Midede oluşan ağrılar insanın en fazla şikayette bulunduğu ağrıların en başında gelmektedir. Midede oluşan ağrıların birçok nedeni bulunmaktadır. En yaygın nedeni ise yanlış beslenme düzeni ve fazla stres olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

İş hayatında aşırı tempoda yoğun bir şekilde çalışma nedeniyle oluşan problemler ve stres midedeki asit asitin artmasına neden olup ağrı oluşmasına davetiye çıkartıyor. Bununla beraber uzun süre aç kalma durumundada asit salgısının artmasıyla mide ağrısı oluşmaktadır.

Bu yüzden insanların beslenmelerine dikkat etmeler, fazla soğuk veya sıcak besinleri tüketme yerine tüketilecek olan besinlerin ılık bir şekilde tüketilmesi gerektiğini özenle vurgulanması gereken bir konu. Bununla beraber uzun süre yemek yememe durumundan sonra hızlı bir şekilde yemek yemek mideye yük bindirmekte ve ani yük binmesiyle ağrılar oluşabilmektedir.

Yemek yemenin hemen ardından yatmanın midede oluşan asitin yemek borusuna kadar gelmesine bununda yemek borusuna zarar verdiğini bilinmektedir. Bu durumda midede yanma durumu oluşmaktadır.

Yağlı yiyeceklerin mideyi fazlasıyla yorduğu hemen hemen herkez tarafından bilinen bir gerçektir. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçların yan etkisi oluşabileceği, çikolata, cips, kafein ve asit içeren içecekler midede yanma yapabiliyor. Bu nedenle bu gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durulması sağlığınız açısından önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.