Microsoft ve Google’dan Arapçaya Büyük İlgi !

Microsoft ve Google yetkililerin açıklamalarına göre “Arapça”nın internete ve yeni teknolojilere daha çok katılması milyonların dijital dünyaya geçmesine olanak sağlayacak. Cihazlar ve uygulamalar daha az gelişmiş ülkelerde kullanılmaya başlandıkça, içerikleri artacak ve daha ilkel seviyede de olsa bir e-ekonomi oluşacaktır.

Microsoft’un araştırma ve strateji departman şefi Craig Mundle; “İnternetin bu büyüyüşünden dolayı, arapça çok kullanılamıyordu” dedi. Ancak 2000 yılından bu yana Arap dünyasında internet kullanımı dünyanın geri kalan yerlerine göre daha çok arttı, ancak içerik hala az ve reklamlar da az sayıda.

Google’ın bölge müdürü Ghonim birkaç ay içinde ortaya çıkaracakları büyük planları olduğunu ve alternatifler üzerinde çalıştıklarını söyledi; “Bölgede daha fazla e-reklam, daha fazla yayıncı ve yeni siteler görmek muhteşem olurdu.”

Dünyada yüzde 5 Arapça konuşulmasına rağmen, internetteki
Arapça içerik oranı yalnızca yüzde 1. Bölgede internet reklamı geçmiş zamana göre oldukça yükseldi; 2007’de 38, 2008’de 66.5 ve 2009’da 90 milyon dolar. Ancak İngiltere’nin 5.3 milyar dolarlık reklam bütçesini düşününce halen oldukça geride.

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.