Mesane Kanseri Tedavisi

Yüzeysel olan mesane kanserinde tedavi genelde tümörün alınması şeklinde olmaktadır. Bunun için büyük bir cerrahi operasyon gerekmemektedir. Cerrah bulunan tümörü bir sistoskop yardımıyla alabilir.

Yüzeysel tümör alındıktan sonra biyopsiyi ihtiva etmekte olan sistoskopik değerlendirme her 3 ila 6 ayda ayda bir kanser yenide oluşmuş mu bunu belirlemek için yapılmaktadır. Kanser tekrarlanmışsa bulunan tümür tekrar sistoskopiyle alınır. Fakat bu defa tümörün yeniden oluşmasını engellemek için ilaç tedaviside yapılmaktadır.

Tümör mesane kasları ve yağ dokusunu kaplamışsa mesanenin kendini, erkeklerde prostat beziniyle birlikte alınmaktadır. İlerleyen mesane kanseri olan kadınlarda yumurtalıkların, rahmin ve vajinanın bir kısmının alınması gerekmektedir.

Mesanenin alınması durumu idrarın geçici olarak bir açıklık yaratılması gerekmektedir. Bunu yapabilmenin değişik yolları vardır. En iyi yöntemlerden bir tanesi üreterler, bir parça bağırsaktan yapılan yapay bir mesaneye bağladr. Açıklamak gerekirse mesane göbeğin yak kısmından vücudun içine tutturulur. Sonra idrar giysilerin altından vücut üstünde bir torbaya boşaltmak üzere karın duvarından delik açılır buna ileal kanal işlemi adı verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.