Menopoz Döneminde Yapılması Gerekenler

Menopoz dönemin her kadının gireceği bir dönemdir. Kendi aralarında konuşmalarında bildikleri şeylerin çoğu genelde yanlıştır. Geç menopoza girenler uzun yaşarlar yada menopoz insanı deli yapar gibi konuşmaların tamamı yanlış düşüncelerdir.

Menopoz dönemi kadınların hayatında bir dönüm noktasıdır. Fakat her kadın bunu pek önemsemez. Her kadında bir yumurtlama süresi vardır ve bu yumurtlama süresi bittiği zaman menepoz ortaya çıkar. Menepozun yaratmış olduğu etkiler kadın tarafından fazla ciddiye alınmıyor olması bu dönemin daha fazla zor geçmesine neden olabiliyor.

Menopoz Döneminde Hamile Kalınır Mı

Menepoz olayı belli bir yaşta ani bir şekilde ortaya çıkmaz. Bu bilgi çok yanlış bir bilgidir. Menepoz olayı adetin kesilmesinden ortalaam 1 ila 5 yıl önce başlamakta olan bir süredir. Bu sürede adetler devam eder ancak hormonal dalgalanmalar sebebiyle değişik derecelerde sıkıntılar oluşabilir.

Menopoz Döneminde Kanama

Anneniz menopoz dönemini zor geçirmişse siz menepozu zor geçirmezsiniz. Ve ya aynı yaşlarda geçirmezsiniz. Bu yazdığımız bilgiler yanlış bilgilerdir. Menepoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir. Ancak kadınların hepsi bunu aynı şekilde geçirecek diye bir şey kesinlikle yoktur. Hayat tarzı, dış etkenler ve sigara gibi faktörler menepozu etkileyen etmenlerdir.

Ayrıca geç menepoza girenler uzun yaşar gibi söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Daha zun bir süre östrojen hormonu etkisinde kalmak genç gösterecektir ancak ömrü uzatmaz. Ayrıca uzun süre östrojen etkisi meme ve rahim kanseri tarzı hastalıklarında doğurabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.