Menopoz Belirtileri Nelerdir

Menopoz dönemi kadınlar için yeni bir dönemin başlangıcıdır. Menopoz döneminde doğurganlık çağı biter ve overler fonksiyon açısından saf dışı olmakta kadın için doğurganlığın ortadan kalkmış olduğu bir dönemdir.

Genellikle bu olayın oluşmasının sebebi overin yaşlanması olduğu kabul edilmektedir. Sonuç olarak östrojen metebozlismasında azalma görüldüğü zaman bu sürede görülmekte olan belirtilere östrojen yetmezliği sendromu isti verilmektedir.

Genelde bu aşama 40 ila 60 yaş civarsında değişmektedir. Menopoza girme yaşı toplumdajn topluma değişiklik göstermektedir. Gelişen toplumlarda değişik çevresel etkilerin menopoz yaşını etkilemiş olduğu kabul edilmektedir. Ülkemizde ise bu yaş ortalama 46 ila 47 yaşları arasında değişmektedir. Kadınların yaşamının ortalama 3/1 veya 4/1 ‘lik bir kısmı menopozda geömektedir. Ortalama yaşama süresi bütün dünyada uzamış olduğu için bu zamanda koruyucu hekimliğe fazla iş düşmektedir.

Kadınlarda 40 yaşından sonradan sonra her 5 yılda bir tamamen fiziki muayene, yıllık meme ve jinekoloji muayesi, pap-smear testi, gerekli hallerde cinsel yolla bulaşa hastalıkların muayenesi yapılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.