Mekkeye Nasıl Gidilir

Mekkeye gidebilmek her müslümanın hayalleri arasındadır. Bu kutsal şehre gitmek için öncelikle cidde şehrine gitmeniz gerekiyor. Cidde şehriyle mekke şehri arasında ortalama 73 kilometre mesafe vardır.

Uçakla gitmişseniz Mekkede hac terminali ciddedeki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanına inersiniz. Bu havaalanı dünyanın 4. büyük havaalanıdır. Genellikle hac için kullanılmaktadır. Bu yüzden bu havaalanına tarifeli uçaklar inmez. Charter uçaklar iniş yapmaktadır.

Arabayla Mekkeye Nasıl Gidilir

Araba vasıtasıyla gitmek istiyorsanız önce Cidde şehrine ulaşmalısınız. Cidde ve Mekke arasında 73 kilometrelik yolda yapılmış oldukça modern bir otaban bulunuyor. Hacı adaylar cidde den Mekkeye sarı otobüsler ile götürülüyor.

Bu yol normalde çok sakindir. Pek trafik yoktur. Ancak hac mevsiminde bu yolda bi hayli trafik vardır. Buna dikkat etmenizi öneririz. Bilmeniz gereken bir konu var. Suudi Arabistanda kadınlar yalnız seyahat edemezler. Yanlarında bir erkek olması gerekmektedir.

Suudi arabistanda kadınların yalnız seyahat etmesi için 45 yaşı geçmesi gerekir. Bir grup ile seyahat etmesi gerekir. Kocası yada babası tarafından bir izin belgesi varsa kadın yalnız başına seyahat edebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.