Lösemi Belirtileri Ve Nedenleri

Lösemi ( Kan Kanseri ) Nedenleri

Lösemi oluşmasının arasında bazı nedenler gösteriliyor olsada şu ana kadar henüz tam olarak bir nedeni bilinmemektedir. Tek yumurta ikizlerinden down senromlularda, fanconi anemisi olanlarda görülüyor olması, hastalıkta genetik faktörlerin kromozom anormallikleri rol oynadığı söylenmektedir. Bununla beraber iyonize radysyona, benzen ve alkilleyici ajanlar tarzı kimyasal maddelere maruz kalmış kişilerde olşma riski artmaktadır. Farelerde virüsler tespit edilmiştir ancak insanlarda oluşan kan kanserlerinde virüslerin yeri tespit edilmemiştir. Özellikle kronik lenfositik lösemide ırk faktörünün önemi olduğu belirlenmiştir. Beyaz ırkta fazla sarı ırkta az görülmektedir.

Lösemi ( Kan Kanseri ) Belirtileri

Aku lenfositik lösemi türünde hemen yorulma, kanama, halsizlik, kilo kaybı, kemik ağrısı, eklem şişmesi gibi şikayetler vardır. Yapılan fizik muayenesi esnasında lenf bezleri büyümüşl ve karaciğerle dalak büyümüş olarak görülür.

Enfeksiyon oluşmuşsa titreme ateş ve terleme gibi şikayetlerde görülür. Bu belirtilerin hepsi bütün kan kanseri türlerinde görülmektedir. Sinir sistemi içersinde tutulum var ise kafa iç basıncı artmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.