Kürtaj Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır

Kürtaj uygulaması Türkiye’de ve bütün dünyada yapılmakta olan bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Kürtajın yapılmasının amacı iste istenmeyen hamilelikleri tıbbı bir yolla sonlandırılmasıdır. Ancak kürtajın Türkiye’de yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Bütün Doktorlar 10 haftalık gebelik durumunda kürtaj yapmaktadır. Aksi halde 10 haftayı geçmiş hamilelik müddeti içi kürtaj işlemi yapılmamaktadır. Bu kanunu çiğneyen kişilere hapis ve para cezası verilmektedir.

10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılması kadının değişik sağlık sorunları oluşmasına neden oluyor. Bir kadının kürtaj yaptırabilmesi için 18 yaşını geçmiş olması gerekmektedir. Eğer bekar ve 18 yaş üstündeyse bütün hastanelerde kürtaj işlemi yapılabilir. Evli bir kadın kürtaj yaptırmak istiyorsa eşinin kürtaj için imzası gerekiyor. Aksi durumda hiçbir sağlık kuruluşunda kürtaj işlemi yapılmıyor.

Türkiye’de kürtaj tedavisi büyük bir kısımda tarafından olumlu olarak bakılmıyor. Bir bebek ilk haftasından sonra gülücüklerini etrafa yaymaya başlar. Ayrıca İslam’a göre kürtaj kesinlikle günahtır. Anne yada baba bile olsa kimse bir bebeğin yada insanın hayatını sonlandıramaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.