Kordon Dolanması Nedir

Kordon dolanması olayı fazla görülen bir olay değildir. Yani çok çok fazla tehlikeli bir olay olduğunu söylemek yanlış olur. Kordon dolanması bebeğin el, ayak ve özellikle boyun kısmında oluşur. Kordon dolanması tehlikeli olduğu durum yüzde 10’luk bir dilimi kapsamaktadır.

Kordon Dolanması Sebepleri ve Nedenler Nelerdir

Kordon dolanması bebeğin hareketlerine bağlı bir şekilde gelişmekte olan bir durumdur. Bu olay anne karnındaykenda olabilir doğum esnasındada oluşabilir.

Kordon dolanması halk içinde fazla korkulan bir durumdur. Bacak bacak üstüne atma, ters bir şekilde hareket etme gibi durumlar yol açabilir .Anne adaylarının bu durumdan kaçınmaları gerekmektedir. Tabi bu durumlar sakıncalı olabilir ancak bu olayların kordon dolanmasıyla herhangi bir alakası bulunmaz. Kordon dolanması bebeğin hareketlerinden oluşan bir durumdur.

Kordon Dolanması Nasıl Anlaşılır

Kordun dolanmasının bir belirtisi yoktur. Bu olay sadece ya ultrason muayenesinde yada doğum esnasında anlaşıbilen bir durumdur.

Kordon Dolanması Nelere Yol Açar

Kordon dolanması nadirde olsa tehlike yaratabilecek bir gebelik durumudur. Anne karnındaki kordon çok uzunsa bebeğe dolanma ihtimali yüksektir. Sıkı bir şekilde dolanmış kordon bebeğin az oksijen almasına ve kalp atışlarının düşmesine neden olabilir. Bu durumlarda annenin yapması gereken yan yatıp dinlenmektir. Eğer bebek bu şekilde normale dönmüyor ise acil sezaryen yapılması gerekebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.