Konuşma Bozuklukları Nelerdir

İnsanda konuşma, teleffuz, akıcılık, vurgu tonlaması, tonlamalar, ritimler ve konuşma hızı ile ilgili değişik konuşma bozuklukları görülebilmektedir.

Konuşma Bozuklukları Çeşitleri

1- Dizartri
2- Artikülasyon bozuklukları
3- Sözel Apraksi
4- Akıcılık

Dizartri Nedir

Konuşama kaslarının güçle ve kontrolüyle ilgili olan bir konuşma bozukluğdur. Farklı sinir ve kas rahatsızlıklarıyla gırtlak, dudak, dil, damat ve çene tarzı konuşma organlarının bir yada daha fazlasında ortaya çıkan güçsüz durumlar ve ya koordinasyon bozukluğu sonucunda oluşmaktadır.

Artükülasyon Bozuklukları Nedir

Çocuklarde değişik sesleri üretebilmede oluşan güç durumlar veya seslerin yanlış çıkartılmasıdır. Buna örnek verecek olursa mesela R harfini söyleyememe en iyi örnektir.

Sözel Apraksi Nedir

Konuşulurken üretilen sesleri üretirken ortada herhangi bir fiziksel engel yada eksik birşeyler olmamasına karşın konuşabilmek için gereken seslerin istemli bir şekilde üretilmesindeki güçlük olaran isimlendirilmektedir. Bu rahatsızlık genellikle çocukların gelişim çağında görülmektedir.

Akıcılık Bozuklukları Nedir

Konuşma esnasında ses, hece yada kelimeleri tekrarlama, uzatma, konuşmada zorlanma tarzı şikayetler ve ya hızlı konuşma nedeniyle başkası tarafından anlaşılamama sorunlarıyla ve iletişimde aksama olması akıcılık bozukluklarıdır. Buna en iyi örnek kekelemektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.