Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir

Kolon kanseri bir kanser türüdür. Özellikle 50 yaşın üstünde sık görülebilen bir hastalıktır. Kalın bağırsak kanseri olarakta bilinmekte olan kolon kanseri sık görülen bir kanseri türüdür. Düzenli bir şekilde yapılan sağlık taramaları ve yapılacak olan erken teşhis ile kolon kanserinden korunabilirsiniz. Özellikle sağ kolon kanseri gizli bir kanamaya ve demir eksikliğine bağlı olarak anemilere yol açmaktadır.

Kolon Kanseri Genetik Faktörler

Yapılmış araştırmalara bakacak olursa kolon kanseri genetik faktörlere bağlı oluşan bir kanser değildir. Ailede ve ya kendisinde daha önce meme ve yumurtalık kanser görülen insanlarda, kalın bağırsağında polip olan kişilerde kolon kanseri riski artmaktadır. Yani risk grubuna girmektedir.50 Yaş ve 50 yaş üstü kadın ve erkeklerde sıkça görülebilen kolon kanseri sıkça rastlanan bir kanser türüdür. Tedavi aşamasında erken teşhisin hayati bir önemi vardır.

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanserinin sekiz tane ana belirtisi vardır. Bunlar;

1- Kabızlık
2- İshal
3- Bağırsak alışkanlığında değişiklikler
4- Karın ağrısı
5- Ağrılı bir şekilde büyük tuvalet yapma
6- Dışkıdan kan gelmesi
7- İdrardan ve büyük tuvaletten sonra yeteri kadar boşalamama hissiyatı
8- Nedeni bilinmeyen ani kilo kayıpları

Kolon Kanseri Neden Olur

Sigara diğer kanserler üstündeki etkisi gibi kolon kanserinin oluşmasındada kanser riskini artırmakta olan başlıca nedenlerin başında gelmektedir.

Gün içinde yeteri kadar kalsyum almak, rutin egzersizler, fazla yağlı beslenmeden kaçınmak ve ideal kilo civarında kalmak bu kanserin riskini azaltmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.