Kitap Okumak Ve Okutmak

Gün geçtikçe kitaptan uzaklaşır, kitap okumayan kişiler haline gelir olduk. Önceki nesiler, biriktirdikleri harçlıkları ile hemen bir kitapçıya koşup sevdiği yazarların yeni çıkan kitaplarını alırken, günümüzde gençler ellerindeki harçlıkları ile ya internet cafeye gidiyor, ya vurdulu kırdılı oyun CD’leri alıyor ya da sigara parası yapıyorlar. Oysa eskiden kitap okumak günlük olarak mutlaka yapılan bir aktiviteydi. En kötü geceleri yatmadan önce birkaç sayfada olsa kitap okunurdu.

Eskiden insanlar sevdikleri yazarların yeni kitaplarının çıkmasını dört gözle beklerken günümüzde gençlerin olsun yetişkinlerin olsun sevdikleri bir yazar bile bulunmamaktadır. Bırakın yabancı yazarların takip edilmesini, yerli bir yazar dahi okunmamaktadır. Oysa kitap okumak demek hayata açılan bir kapı demektir. İnsan yaşamı boyunca her türlü tecrübeyi yaşayamaz. Fakat kitap okumak tıpkı bir tecrübeyi yaşamak gibidir. Yaşam felsefenizin oluşmasına katkıda bulunur. Günümüzdeki gençlerin yaşam felsefesinin olması bir yana, gelecek için planları, düşüncüleri, amaçları bile yok. Dalgalarda savrulan bir gemi gibi günübirlik yaşayan, kendilerine kültürel anlamda bir artı katmayan gençler, ilerde toplumun yöneticileri olmaya adaylar. Tarihe merakı olmayan, araştırmayan, okumayan nesiller nasıl olurda kendi toplumunu tanır, sever ve sahip çıkar?

Ebeveyn olarak çocuklarımıza, gençlerimize örnek olmalı onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Önce biz başlamalıyız kitap okumaya. Bizden gören çocuklarımızda kitap okuma ihtiyacı duyacak ve okumaya başlayacaklardır. Onlara yaşlarına uygun kitaplar hediye etmeliyiz. Kitap okumak onların düşünmelerini, kavramalarını sağlayacaktır. Değerler hakkında bilgi edinmelerine vesile olacaktır. Yaşadığı Dünya hakkında bilgi sahibi olacak ve kendi Dünya görüşlerini geliştireceklerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.