Kısırlık Belirtileri Kısırlık Tedavisi Ve Kısırlık Nedenleri

Kısırlık Nedir

Bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan cinsel ilişkiden korunmadan düzenli bir şekilde ilişkiye girilmesine rağmen bir sene içinde hamilelik durumu oluşmamasına kısırlık adı verilmektedir.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir

Evli çiftlerin hemen hemen % 15’lik bir kısmında görülen bir sağlık sorunu olan kısırlığı nedeni erkeğe veya hem kadına hem erkeğe bağlı olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda kısırlık görülme orano birbirlerine çok yakındır.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkekte oluşan kısırlık nedeninin temelinde sperm sayısı ve kalitesiyle alakalı üretim bozukluklarıyla beraber sperm kanalında oluşan tıkanıklıklar erkeğin kısırlık nedenleridir.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlardaki kısırlığın ana nedenleri adet ve yumurtlama bozukluğu, endometriozis adı verilen rahim içini döşemekte olan dokunun rahmin dışarısında gelişmesi, tüplerin hasarlı veya tıkalı olması, rahim ağzı ile alakalı problemlerin olması ve alerjik sebepler olarak gösterilebilir.Kadın yaşıda doğurganlığı etkileyebilmektedir.

Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir

Kısırlığın tedavi edilebilmesi için önce kısırlığın nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Bunun içinde önce erkeklerde sperm analizi yapılmaktadır. Kadınlarda ise rahim ve tüplerin geçirgenliği ile alakalı bir sorun olup olmadığına bakılır. Bunun için rahim filmi çekilmektedir. Kadına adetin 3. gününde hormonsal durumu ve yumurtalıkların kapasitesini belirleyebilmek için hormon testi uygulanmaktadır. Teshiş yapıldıktan sonra uygun tedavi yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.