Kan Uyuşmazlığı Ve Kan Uyuşmazlığı Testi

Anne ve babada kan grupları arasında kan uyuşmazlığı olduğu durumlar, doğacak olan bebekte ciddi sorunlara neden olabiliyor. Rh uygunsuzluğu sadece baba rh (+) pozitif, anne rh (-) negatifken sorun yatabilmekte. Tam tersi olduğu durumlarda sorun olmamakta.

Bu yüzden evlilik öncesi evlenecek olam çiftlerin mutlak kan uyuşmazlığı testi yaptırmaları gerekmektedir. Kan uyuşmazlığı durumunda doğacak olan bebekte anemi, kalp yetmeziliği, kan hücrelerinin miktarına bağlı bir şekikde anne karnında ölüm gibi ciddi sorunlara yol açabilmekte.

Bebeğin kanıyla anneninkinin uyumsuz olması bebeğin kanının anne kanıyla temas etmesi annenin bağışıklık sisteminin bu duruma karşı cevap vermek için antikor üretmesiyle bebekte sağlık problemleri baş gösteriyor.

En çok rastlanan uyumsuzluk Rh uygunsuzluğu, A, B, AB, ve O olarak 4 kan grubu ayrılan kan gruplarıyla beraber D faktörü ismi verilen Rh faktörü, pozitif yada negatif olabiliyor. Baba pozitif anne negatifken eğer bebekte pozitif olarak dünyaya geiyorsa bebeğin kanındaki bu Rh faktörü anne kanına geçmekte ve annenin bağışıklık sistemi Rh faktörünün ortadan kaldırabilmek için antikor ismi verilen maddeler üretiyor. Bu sebeple ilk bebek bu durumdan etkilenmiyor ise sonraki bebek pozitif olursa anne kanında bu anti Rhler bebeğe geçibiliyor ve bebeğin kanını negatif yönde etkiliyebiliyor.

Kan uyuşmazlığı teshişinde anne ve baba adaylarının kan gruplarını bilmesi önemlidir. Gebeliği takibi sırasında annenin kanındaki normalde olmaması gereken anti Rh aranmakta. Bu teste indirek coombs ismi verilmektedir. Doğum sonrasında bebekte anneden geçmiş antikorların aranmasına ise direk coombs testi adı veriliyor. Doğan bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenip etkilenmediğini anlayabilmek içi anne karnındana bir iğne yardımıyla girerek bebeğin kordonundaki damardan kan alınarak test yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.