Kalp Yetmezliği Belirtileri Kalp Yetmezliği Nedenleri Ve Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp Yetmezliği Nedir

Kalp yetmezliği; kalbin pompalama görevini vücudun enerji ve oksijen ihtiyacını karşılayamayak kadar fonksiyonunu kaybetmesi durumunda oluşan durumdur. Buna kalp yetmezliği adı verilmektedir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir

Kalp yetmezliğinin başlıca nedneler kalbi beslemekte olan damarların kısmen yada tamamen tıkanması, kalpteki kasların zarar görmesi, doğumsal kalp hastalıkları ve fazla çalışma sonucunda görülebilen bir hastalıktır. Bunlarla beraber böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet de kalp yetmezliğine neden olabilmektedir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir

Kalp yetmezliği söz konusu olduğunda nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, bulantı, boyundaki damarların ortaya çıkması, ayak ve bacakta şişmeler, öksürük, kalp atışında düzensizlik, konsantrasyonda güçlük çekme gibi durumlar kalp yetmezliğinin belirtileridir.

Kalp Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir

Kalp yetmezliği tedavisindeki genel açaö hastalığın ilerlemesini engellemek, oluşan şikayetleri azaltmak, yaşam kalitesini artırmak ve mümkün olduğu kadar hastanın iyileşmesini sağlamaktdır. Kalp yetmezliği durumunda hastadan kaynaklanan unsurların tedavi edilmesiyle tamamen geçbilir. Çoğu durumda uzun süren bir tedavi süreci gerekmektedir. İlaç tedavisi ve cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.