Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Kalbin ihtiyacı kadar oksijen almamayıp ölmesine neden olmasına kalp krizi ismi verilir. Kalbin günlük yaptığımız işe göre bazen fazla bazende az oksijen ihtiyaç duymaktadır. Oksijeni kalni kendi damarları yani koroner damarları getirmektedir. Oksijeni getiren koroner damarında herhangi bir tıkanıklık yada daralma var ise söz bu durumda kalp yeterince oksijen alamaz ve beslenemez. Beslenmeyen kalbin dokusu ölür ve işlevini kaybeder. Yani bu durumda kanı pompalayamaz durumagelir. Sonuçta ölümcül bir tablo ile karşılaşılır ve kalp krizi ortaya çıkar.

Kalp Krizi Nedeni Nedir

Kalp krizinin nedeni olan koroner damar tıkanıklığının en büyük nedeni atherosklerozdur. Atheroskleroz damarların içerisinde yağ birikintilerinin oturması anlamına gelmektedir. Sigara içen kişilerde ve kolesterolü yüksek insanlarda bu birikintiler sinsi bir şekilde büyümektedir. Belli bir zaman sonra koroner damarı tamamen tıkar. Sonuç olarakta kalbin beslenmesi zarar görür ve kalp krizi oluşur

Kalp Krizi Belirtileri

1- Kalp krizinde göğüs bölgesinde yeri tam anlamıyla belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı görülmektedir.

2- Bu göğüs ağrısı sol kola ve çeneye doğru bir yayılma gösterir.

3- Göğüs ağrısı hareket edildiği zaman artar dinlenirken azalır. Ancak geçmez. Gelen ağrı yarım saatten uzun sürebilmektedir.

4-Ağrıyla beraber soğuk bir şekilde terleme ve mide bulanması görülür.

5- Son olarak ise nefes darlığı görülmektedir.

Kalp krizinde belirtiler çok gizli olabilir. Örnek verecek olursak diyabet hastaları hemen hemen hiçbir ağrı duymaz. Sadece nefes darlığı ve soğuk bir şekilde terlemeden şikayet ederler.

Kalp Krizi Geçirme Riski

Kalp kirizi geçirme açısından risk faktörü 5 tanedir. Bunlar ;

1- Sigara içmek
2- Kan lipidlerinin düzensizliği
3- Diyabet rahatsızlığı
4- Obezite
5- İnsanın 65 yaşını geçmiş olması kalp krizi açısından risk faktörü olarak gösterilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.