Kadınların Korkusu Rahim Sarkması

Rahim Sarkması Nedir

Bilindiği gibi rahim, haznenin en derin noktasında yer almakta ve etrafındaki güçlü bağlar, kemikler ile orda tutunmaktadır. Kadınların yaptıkları doğumlar nedeniyle zamanla bağ dokular zayıflamakta ve leğen kemiklerinin rahmi taşımasını zayıflatmaktadır. Bunun sonucu rahim vajenin içine doğru sarmakta hatta bazı durumlarda vajenin dışına çıktığı görülmektedir. Rahim dışarı doğru sarkarken de önde olan idrar torbasını ve arka taraftaki bağırsakları da sürüklemektedir. İşte bu durumun bütününe tıp da rahim sarması adı verilir.

Rahim Sarkması Nedenleri

Görüldüğü gibi rahim sarkmasının nedeni gebelik ve zor geçen doğumlardır. İkinci önemli sebebi de genetik olarak bağ dokuların zayıf olmasıdır. İkinci sebepten dolayı daha bakireyken bile, hiç hamile kalmadıkları halde bağ dokularının zayıflığından dolayı rahim sarkması olan kişilere rastlanmıştır

Rahim Sarkması Belirtileri

Rahim sarkması bayanlarda önemli bir hayati sebep doğurmamakla birlikte, görülen en sık şikayet basınç hissi olmasıdır. Vajeninden dışarı doğru bir takım organların çıkması ve bu organların ele gelmesi oldukça rahatsız edici bir hal alır. Oluşan bel ağrıları, sırt ağrıları, idrar kaçırma ve gaz kaçırma gibi şikayetler görülebilir. Bunun dışında bağırsakları da dışarı doğru çıkan bayanlarda kabızlık, büyük tuvaletine çıkamama gibi durumlara da rastlanılmaktadır.

Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarması cerrahi müdahale ile tedavi edilen bir kadın hastalığı olup, sarkmanın nedeni olan bağ dokuları ve leğen kemiğinin onarılması ile rahim eski haline döndürülür. Karın bölgesinden ya da vajina bölgesinden müdahaleler gerçekleştirilebilir. Fakat yaşları ilerlemiş olan ve kalp, şeker, tansiyon gibi cerrahi müdahale sırasında problem çıkartabilecek rahatsızlıkları olan kişilere daha çok özel bir alet ile uygulama yapılarak, rahim yukarı çekilebilmektedir. Yaşları genç olan ve risk oluşturabilecek hastalıklara sahip olmayan bayanlarda ise cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.