İnternette Virüsler Nasıl Yayılırlar?

Virüs tarafından etkilenmiş bir program kodunu çalıştırdığınızda (Yani örneğin, bir.exe dosyasını tıkladığınızda), virüs kodu da çalışır ve sisteminizdeki diğer dosyaları etkilemeye başlar. Virüs tarafından etkilenen yeni dosyalar da, diğerlerini etkiler.

Bu aşamada, bilgisayarınızda bulunan dosyalardan birini, bir başka bilgisayarla paylaştığınızda, sisteminizde bulunan virüs o bilgisayara da sızar.

Bilgisayarınıza, boot sektörünü etkileyen bir virüs sızdığında, kendisini sistem bölgelerine kopyalar. Yani, hard diskinize ve disketinize. Bilgisayarınızdaki dosyaları paylaşmak için kullandığınız bir disketi başka bir bilgisayara yüklediğinizde, muhtemelen o bilgisayar da boot sektör virüsünden etkilenecektir.

Virüsler Bilgisayarlara Nasıl Zarar Verir?
Virüsler birer yazılımdır. Ve, bilgisayarınızda çalışan diğer yazılımlar gibi çalışırlar. Her yazılım gibi, ne yapacakları, programlama aşamasında onlara ne komut verildiğine bağlıdır. Bazıları, bilgisayarınızdaki dosyaları bozmaya ve sistemin çalışmasını aksatmaya yönelik olarak programlanmıştır.

Bazıları ise, bilgisayarın çalışmasında bir aksamaya yol açmak yerine kendisini çoğaltmakla yetinir.

Kimi iddiaların aksine virüsler, donanımınızı çok ender durumlarda etkilerler. Yani, istisnai durumlar dışında ne CPU’nuzu yakar ne de monitörünüzün ’patlamasına’ yol açarlar.

Kaynak: www.turkticaret.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.