İNGİLTERE’DEKİ SEÇİMLERE FARKLI BİR BAKIŞ

İngiltere’deki seçimler şüphesiz dünyanın yakından takip ettiği en önemli olaylardan bir tanesi. Siyasi ve ekonomik olarak dünyanın geleceğini etkileyecek bir durum söz konusu. Ekonomik kriz ve hali hazırda meydana gelen savaşları göz önüne alırsak bu seçimler gidişatı etkileyecek diyebiliriz. ekonomik krizin en çok etkilediği ülkelerden olan İngiltere bir arayış içerisinde.

ingiltere’de seçim sonuçlarına baktığımız zaman sonuçların beklenenden çok da farklı olduğunu söyleyemeyiz. Temel üç parti hükümeti kurabilecek pozisyonda. Bunlardan bir tanesi şuan ki hükümet olan ve Gordon Brown’ın başkanı olduğu Labour partisi. Labour genel olarak baktığımız zaman işçilerin yanında olan parti ve şu anki duruma göre yaklaşık %6 lık bir oy kaybı var. Seçimi kazanması için şu anki duruma göre %1 artırması lazım ama bu da imkansız gibi gözüküyor. Labour için işçilerin yanında olan bir parti dedik ve aslında Türkiye için önemli olan durum Türkiye’ye daha yakın bir politika izlemesi. Bu durum belki de Irak savaşından da kaynaklanmış olabilir ama genel anlamda Türkiye ile iyi geçinmeye çalışan bir politika izledi geçtiğimiz 13 yıl içerisinde. Ayrıca Conservative parti ye göre göçmenlik konusunda daha ılımlı bir politika izliyordu. Seçime katılım %70 ve Nick Clegg’in başkanı olduğu Liberal demokratlar beklenen patlamayı yapamadı. Bütün olumsuzluklara rağmet Labour partinin bu kadar oy alması bir başarı sayılabilir. Türkiye medyasında ise İngiltere seçimlerinin pek yer almadığını görüyoruz. Bu bir anlamda Türkiye Gidişattan pek de memnun değil anlamına gelebilir.

Ben olaya işçiler ve işverenler tarafından bakıyorum. Labour geçen seçimleri %10 farkla kazandı ama bu sene en az 20 seçim bölgesinde milletvekili kaybetti. İlginç bir durum ki İngiltere’deki Türk kökenli Milletvekilleri maalesef ki seçimlerde bir önceki seçimlere göre çok başarısız gözüküyor. Conservative parti(yabancıların ingiltere’ye yerleşimine karşı çıkan bir parti)’nin oy artışına da baktığımızda İngiltere seçmeni de yabancılara iş imkanı ve yerleşim verilmesini desteklemiyor.

Duruma bakıldığında hükümetin kurulabilmesi için kualisyon gerekiyor ve bu şu anlama geliyor. Ya conservative parti Liberal deemokratlarla kualisyon yapacaklar ki bu çok düşük bir ihtimal. Çünkü seçim öncesi konuşmalara bakarsak Nick Clegg(Liberal demokrat parti başakanı) kesinlikle böyle bir durumda Conservative parti ile kualisyon yapmayacağını açıklamıştı. Aslında iş burada koptu denebilir. Mevcut hükümeti istemeyen halk Liberal Demokrat partinin de tek başına iktidar olamayacağını düşündükleri için oylarını Conservative partiye kaydığını düşünüyorum. Hükümetin kurulabilmesi için 326 milletvekili çıkarmak lazım fakat bunu hiçbir parti başarmış değil. Diğer bir olasılı ise Conservative parti ile Labour partinin ittifakı ama ben bunun da gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü Labour tamamen kendisine zıt olan bir parti ile kualisyon yapmak istemeyecek ve mevcut durumu da göz önüne alarak hükümetin diğer iki partinin kurmasını isteyecek veya Labour parti ile Liberal demokrat Parti beraberce bir ihtimal kurabilecek bu hükümeti.

Şu anki oy oranlarına göre durum pekte net değil. Oylar tamamen açıklandığında durum daha da netleşeceğini düşünüyorum. Her ne olursa olsun Türkiye ve dünya geleceği açısında hayırlı bir sonuç olsun diyorum. Sağlıcakla kalın…

Levent

London

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.