İlişkilerde Oluşan Sorunlar

İkili ilişkilerde tarafların sorun yaşmamaları imkansızdır. Çünkü öncelikle kadın ve erkek birbirlerinden farklı yapılara sahiptirler. Algıları, hisleri ve beklentileri zaman zaman aynı olmayabilir. Bu yüzden problemlerin yaşanması olasıdır.

Çiftler problem yaşadıkları zaman tartışmaya başlayabilirler. Yapmaları gereken o an için problem üzerine konuşmaya devam etmemektir. Çünkü her iki tarafında enerjisi son derece yüksek olduğu için ne söylenirse söylensin, bağırılsın, çağırılsın o an dinlenmeyecek, dolayısı ile de algılanılmayacaktır. Tartışmanın üzerinden zaman geçtikten sonra sakin kafayla, aslında o anda ne anlatmak istediğinizi birbirinize açıklamaya çalışmalısınız. Böylece hem kendiniz daha iyi ifade edebileceksiniz hem de karşı tarafın size söylemek istediklerini anlama fırsatı bulacaksınız.

Çiftlerin tartışma yaşadıkları konular genelde bellidir. Bunların en başında kıskançlık gelmektedir. Kıskançlık öncelikle bir kişilik bozukluğu olarak kabul edilir ve kıskanılan kişi için çözümlenmesi kolay değildir. Eğer partneriniz bu tutumundan aşırı şikayetçiyseniz bir danışmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Tartışmalara neden olan diğer bir konuda cinsel problemlerin yaşanmasıdır. Tarafların bilgisizliği ya da yanlış bilgi sahibi olmaları nedeniyle taraflar arsında yaşanan bu problemlerde yine bir uzman tarafından yardım alınarak aşılabilir. Tartışmalara neden olan problemleri düzeltmeye çalışırken karşı tarafın kişiliğini suçlayıcı ibarelerde bulunmamaya özen göstermek sorunun çözümüne giden yolda kolaylık sağlayacaktır.

En başta da belirttiğimiz gibi erkek ve kadın yaradılış olarak birbirlerinden tamamen farklı iki varlıktır. Ortak bir yaşamda buluşmaya karar verdiklerinde her şeyin iyi gideceğini düşünmek yanlıştır. Elbette ki problemler çıkacaktır. Önemli olan bu sorunların çözümünün yapılan yanlışlardan kaçınmaktır. Böylece ilişkinizdeki sorunlar ile daha iyi baş edebilir hale gelirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.