Hipertansiyon Belirtileri Hipertansiyon Nedenleri Ve Hipertansiyon Tedavisi

Hipertansiyon Nedir

Kan dolaşımının oluşması için gereken kan basıncının normal seviyesi olarak kabul edilen büyük tansiyon için 140, küçük tansiyon için 90 değerlerinden sürekli yüksek olması durumuna hipertansiyon yani yüksek tansiyon adı veirlmektedir. Normal kan basınıcının belirlenmesi çin insanın yaşı, cinsiyeti, hareketler gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir

Hipertansiyonun tek sebebi yoktur. Sebepleri içinde ailede yüksek tansiyon bulunaması, heyacan, şişmanlık, yaş ilerlemesinden oluşan damarlardaki esnekliğin kaybolması, yaşam şekli, stres, fazla beslenme ve tuz nedenler içinde sayılabilmektedir. Bunlarla beraber akut ve kronik böbrek iktihabı gibi değişik böbrek ve salgı bezlerindeki hastalıklar da yüksek tansiyona neden olabilmektedir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir

Yüksek tansiyon sorunu birçok kişide herhangi bir belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Bunla beraber ölümle sonuçlanabilen rahatsızlıklara sebep olabildiğinden ihmal edilmemelidir. Bu yüzden özellikle risk grubuda bulunan kişilerin düzenli bir şekilde tansiyon ölçümü yaptırlamaları gerekmektedir.

Başlıca belirtileri özellikle sabahları oluşan baş ağrısı, çarpıntı, sürekli idrara çıkma, halsizlik, yorgunluk, bacaklarda şişme, burun kanaması, kulakta çınlama, nefes daralması, yüzce ve vucutta karıncalanma hissi ve kızarmalar olarak gösterilebilir. Tansiyonun çok yüksek olması halinde dilde peltekleşme, çift görme, göğüs ağrısı gibi şikayetler oluşmaktadır.

Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi aşamasında yapılması gereken öncelikle yüksek tansiyona sebep olan rsklerin kaldırımlasıdır. Yüksek tansiyona sebep olan hastalık tespit edilmiş ise bu hastalığın iyileşmesi sağlanmalıdır. Nedeni bilinmeyen yüksek tansiyon hastalarının ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.