Hamilelikte Cinsel Yaşam

Bu konuyu anlatmaya başlamadan önce sizlere libodo nedir. Bunu anlatmak gerekiyor. Libido insanın iç enerjisi olarak isimlendirebileceğimiz cinsel arzulardır. İnsan daima bir cinse arzu içerisindeyse bu insanın libidosu yüksektir. Cinselliği kaynağı olan bu enerji kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Gelişen toplumlarda cinsellik olayı rahat bir şekilde konuşulurken Türkiye’de çekinilen bir konudur. Gebelik döneminde doktorlara danışmaktan bile çekiniliyor.Bu konu yanlış bir konu olmakla beraber bilgilerin eksik olmasından dolayı cinsel hayatta da sorunlara neden olabiliyor.

Hamileliğin ilk aylarında cinsel hayat normal cinselliğe göre yavaşlayabilir. İnsanın libidosunda yaşanmakta olan bu düşün annenin cinsel yaşamı ikinci bir plana atmasına neden olur. Nedeni ise anne bu zamanda fazla yorgun ve rahatsız olmaktadır. Bunlarla beraber gebelik dönemi genital bölgede kan akımının hızlanmasıyla artmasıyla anne adayının orgazmı daha yoğun ve şiddetli olmaktadır.

Hamileliğin son zamanlarında bazı pozisyonlarda cinsel ilişkiye girmek annede rahatsızlık oluşturabileceği gibi diğer yandan da kendilerine uygun olan pozisyonu belirlerlerse kan akımının dahada artması sebebiyle oluşacak orgazm yoğun olur. Genelde oluşan düşünce hamilelikte cinsel ilişkide bulunmanın doğumda bir problem oluşturacağıdır. Fakat bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.