Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Düzenli bir şekilde adet görmekte olan kadınlarda adet gecikmesinin görülmesi genellikle en belirgin hamilelik belirtisi olarak göze çarpmaktadır. Fakat adet görememe her zaman hamilelik olduğunu göstermez. Adet gecikmesi psikolojik ve sosyal şartlar, mevsim ve yer değişikliği, yaşam tarzının rutinin dışına çıkması gibi nedenlerden de olabilir. Şiddetli olarak geçirilen enfeksiyon hastalıkları, hormon sorunlar ve diyabet hastalığı gibi rahatsızlıklar adet gecikmesine sebep olur.

Adet gecikmesi varsa bu gecikmenin stres veya mevsim değişmesi tarzı nedenlerden kaynaklanmadığını düşünüyorsanız hamile olabilirsiniz.

Hamileliğin ilk evrelerinden kadında vücudun bazı bölgelerinde değişiklikler oluşabilir. Bunların nedeni ise vücudun hamileliğe fiziki açıdan hazır olmasını sağlayabilmek için salgılanan östrojen ve beta hcg hormonudur.

Bu hormonlara bağlı olarak vücutta normalin aksine normal olmayan hareketlenme başlayabilir. Beta hcg hormonunun ana görevi anne ve cenine ait olan iki dolaşım sistemini birbirinden ayırmakta olan plasentanın tamamen fonksiyonel hale gelip hormon üretmesine başlayana kadar progesteron hormon üretiminin devam etmesini sağlayabilmektedir.

Anne olacak kadın için hamilelik olayı çok değişik bir dönemin başlaması anlamına gelmektedir. Bu olay kendisini değişik fiziksel olaylarla belli eder. Adet gecikmeside bunlardan bir tanesidir.

Bilinen Hamilelik Belirtileri

1- Adette gecikme yada lekelenme şeklinde adet görme
2- Yorgunluk hissi
3- Fazla uyuma hissi
4- Baş dönmeleri
5- Memelerde dolgunluk ve hassasiyet hissi
6- Meme ucunda koyulaşma ve meme başında karıncalanma hissi
7- Karın bölümünün alt tarafında dolgunluk ve şişkinlik hissi
8- Mide bulantısı ve kusma
9-Sürekli idrara çıkma
10- Normalden fazla oluşan vajinal akıntı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.