Guatr Belirtileri Nelerdir

İki tür guatr vardır. Bunlar zehirli ve zehirsiz guatr diye ikiye ayrılmaktadır. Zehirli guatr tehlikeli olabilen bir hastalıktır.

Zehirli Guatr Belirtileri

Zehirli guatr belirtileri çarpıntı, sinir, titreme, aşırı termele, ince ve nemli bir citl, sıcağa karşı dayanamama, fazla yemek yeme, zayıflama ve uykusuzluk zehirli guatr belirtileridir.

Zehirsiz Guatr Belirtileri

Kabızlık, iştahsızlık, şişmanlık, kuru cilt ve saç, unutkanlık, depresyon, nabız yavaşlaması, tansiyon düşmesi, kas krampı, soğuğa dayanama, fazla uyuma gibi belirtileri vardır.

Bu hastalık genellikle basit diffüz guatr herhangi bir şikayete sebep olmaz.

Guatr Hipotiroidi veya Hipertiroidi ile birlikte bulunursa bu hastalıkların belirtileri ortaya çıkar. Bu hastalıklarla ilgili daha önce geniş bilgi verilmiştir.
Büyük ve nodüllü guatrlar, soluk veya yemek borusu üzerine olan baskı nedeniyle nefes darlığına veya yutma güçlüğüne neden olabilir. Ancak bu durum nörotik hastalarda görülen ve globus histerikus denilen boğazdaki sıkışma hissi ile karıştırılmamalıdır.
Büyük guatrlar, ayrıca boyun toplardamarları üzerine baskı yaparak bu damarların genişlemesine neden olabilir.
Tiroit glandı günlerce veya haftalarca yavaşça büyüyüp küçülmesi ve bazen ağrılı olması sessiz veya subakut tiroiditte görülür.
Tiroidin ani olarak büyümesi, ağrılı ve hassas olması tiroit nodülü içine kanamada veya ani olarak büyüyen tiroit kanserlerinde görülür.
Otoimmün guatrlarda simetrik veya asimetrik büyüme görülmesi tiroit lenfomasını düşündürür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.