Grip Ve Grip Aşısı

Gripte Tahlile İhtiyaç Var Mı

Grip tanısında doktor tarafından hastadaki belirtiler ve fizik muayene bulgularına göre tanı konmaktadır. Bu sebeple çoğu zaman tahlillere gerek kalmaz.

Grip Aşısı Nedir

Grip aşısı etkisizleştirilmiş influenza virüsleriden yada antijelerinden yapılmaktadır. Açıklamak gerekirse virüse karşı virüsün aktif olmayan hali kullanılmakta. Aşı yapıldıktan sonra bağışıklık sistemi aşıdaki inaktif virüse karşı antikorlar oluşturulmakta. Sonra insan vücüdu aktif virüs ile karşılaştığında önceden oluşan antikorlar enfeksiyon oluşmasının önüne geçiyor yada ağır bir hastalık riskini azaltıyor.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır

Gripi aşısının en önemli noktası salgın başlamadan önce yapılmasıdır. Aşı etkisinin oluşması içi ortalama 2 ila 3 hafta bir zaman gerekmektedir. Yani grip aşısı en uygun zamanı sonbahar aylarıdır.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmaktadır

Grip aşısı 6 aydan küçük olan bebekler, hamileliğin 3. ayı içinde bulunan anneler, yumurta ve tavuk proteinine alerjisi olan kişiler haricinde herkeze yapılmaktadır. Bunlarla beraber 38 derece üstünde ateşi olan hastalarda ve ağır bir şekilde enfeksiyon geçiren kişilerde aşı yapılması ateş düştükten sonra yapılmaktadır.

Grip Aşısının Yan Etkisi Var Mıdır

Grip aşısı yapılırken aşı damar yolu ile verilmekidir. Aşıdan sonra nadirde olsa hafif geçen nezle türü bir tablo oluşabilmektedir. Aşı yapılmasından sonra yapılan bölgede azda olsa kızarıklık, şişlik, morarma, ateş, kırıklık, titreme, yorgunluk, baş ağrısı, terleme, kas ve eklem ağrısı gibi yan etkiler oluşabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.