Göz Tembelliği Nedenleri Ve Tedavisi

Bir gözün kayması sebebiyle oluşan göz tembelliği erken çocukluk döneminde görülmekte olan hastalıktır. Göz tembelliği çocukların sağlıklı bir şekilde görememesine neden olduğu için önlem alınması gerekmektedir. Eğer tedavi edilmez ise gittikçe artan görme sorunları insanın hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir.

Göz Tembelliği Nedenleri

Göz tembelliği ortaya değişik kırma kusurları ve görmeyi engelleyen göz hastalıkları sebebiyle oluşmaktadır.

Kaymakta olan gözde tembellik oluşabileceği için şaşılık göz tembelliğinin önemli sebeplerinden birisidir.

Herhangi bir kırma sorunu sebebiyle bulanık görmekte olan gözde görsel bir gelişimi tamamlayamayacağı için tembelleşir. Kırma kusurunun bağlı olarak göz tembelliği görüntü olarak bir şey olmadığı için kolay bir şekilde teshiş edilemez.

Göz tembelliği katarakt hastalığına bağlı olarakta görülebilir. Göz dokularında oluşan bulanıklık gözü tembelleştirir. Katarakta bağlı göz tembelliği erken gelişir. En ağır şekli budur.

Göz Tembelliği Teşhisi Nasıl Konur

1- Gözlerde kaymanın olup olmadığına bakılır.

2- Saydam bir ortamda gözde bulanıklık var mı yok mu kontrol edilir. Göz bebeğine damla damlatılır ve genişltilir. Her iki gözün kırma değerlerine bakılır. Bir gözün diğerine oranla kırma değerinin yüksek olması teşhis için önemlidir.

3- Retina ve optik sinir muayesini yapılmaktadır.

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır

Bu tedavi oldukça kolaydır. En fazla kullanılmakta olan tedavi yöntemi sağlam gözün kapatılarak tembel gözün kullandırılmasıdır. Göz tembelliği gözlü camı, egzersiz, prizma, damla ve lens yardımıylada tedavi edilmektedir.

Göz tembelliği şaşılık yüzünden oluşmuş ise öncelikle göz tembelliği tedavi edilir. Daha sonra şaşılık için cerrahi yöntem yapılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.